هوا گیری سیستم ترمز

سیستم ترمز خودرو

عواملی که باعث وارد شدن هوا در مدار می شود:۱- اگر سوراخ پر کردن گرفته شود در موقع برگشت پیستون هوا از راه کلاهک عقب وارد دستگاه می شود

۲- خالی شدن مخزن روغن ترمز باعث هوا گرفتن مدارمی شود

۳-در اثر سوراخ شدن یا عدم آب بندی قطعات

طریقه هواگیری:

برای هواگیری از سیلندر چرخی که دورتر از سیلندر اصلی است شروع کرده و سپس نوبت به سیلندر مقابل در روی همان محور می رسد.

بعد ازسیلندرهای واقع در محور دیگر بالاخره نوبت به نزدیکترین سیلندر چرخی که به سیلندر اصلی قرار دارد میرسد اما در صورتی که اتومبیل در چرخهای جلو از ترمز دیسکی و عقب کاسه ای باشد ابتدا باید از چرخ های جلو چرخی که دورتر از سیلندر قرار دارد هواگیری را آغاز کرده و بعد چرخهای عقب را

اما نکته مهم این که اگرسیستم ترمز دارای بوستر باشد حتما باید به خاطر اینکه بوستر در مدار قرار گیرد اتومبیل را روشن نموده و هواگیری را انجام داد.

برای هواگیری ابتدا اطراف درپوش مخزن را کاملا تمیز می کنیم سپس درب مخزن رابرداشته وداخل ان را کاملا از روغن پر می کنیم در ضمن حین هواگیری باید دقیقا مقدار روغن ترمز در مخزن را مد نظر داشته باشیم که کمتر از حد معین نشود .

سپس برای اینکه هواگیری کاملا انجام شود شیلنگ پلاستیکی شفافی را انتخاب کرده ابتداآچار پیچ هواگیری را در محل آچارگیر گذاشته سپس لوله لاستیکی راروی سوراخ پیچ هواگیری نصب می کنیم و سر دیگر شیلنگ را در داخل ظرف یا لیوان شیشه ای که داخل آن روغن ترمز می باشدقرار می دهیم.

خرید باتری دنا

برای هواگیری که یک نفر کمک داشته باشیم بدین طریق عمل می کنیم که نفر کمکی پدال ترمز را چندین مرتبه فشارداده که خوب پدال ترمز زیر پایش سفت شده و دیگرپایین نرود.

دراین حالت پای خود را از روی پدال بر نمی دارد و محکم به روی آن فشار می آورد سپس با هماهنگی به شخصی که می خواهد هواگیری کند علامت می دهد (می گوید ترمز برای هواگیری آماده است) در این موقع نفر دوم پیچ هواگیری را شل نموده تا روغن و هوا از داخل سیلندر مربوطه به داخل ظرف شیشه ای تخیله شود.

در این زمان با تخلیه شدن روغن و هوا پدال ترمز به سمت پایین حرکت می کند نفر اول تا زمانی که بوسیله نفر دوم اعلام نشده که پدال ترمز را بزن باید پای خود را محکم روی پدال فشار دهد

زمانی که نفر دوم پیچ هواگیری را بست و اعلام کرد پدال بزن نفر اول دوباره مانند قبل عمل کرده تا پدال زیر پایش کاملا سفت شود نفر دوم هم مانند قبل عمل کرده البته این عمل دو الی سه مرتبه تکرار شود تا زمانی که روغن ترمز بدون کف از پیچ هواگیری خارج شود.

۹۱۳ ۷۲– ۰۲۱