نکات ایمنی نگهداری و افزایش طول عمر باطری ماشین

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
  • نظرات : بدون دیدگاه

افزایش طول عمر باطری ماشین یکی از دغدغه های مصرف کنندگان می باشد که باید برای آن نکات ایمنی را جهت نگهداری باطری ماشین رعایت کرد . در این مقاله به شما آن نکات را خواهیم گفت.

عمر باطری ماشین

عمر باطری ماشین

معمولا دو نوع باتری در فروشگاه های باطری ارائه می شود:

باتری های اسیدی (سیلد) یا خشک، باطری هایی که فروشندگان می گویند نیازی به مراقبت ندارند (این نظریه کاملا اشتباه است. چک کردن دوره ای باتری ها را می شود در فاصله های طولانیتر انجام داد).

باطری های غیرسیلد یا باتری هایی که در فاصله نزدیک تری باید چک شوند.در بازدید هر دوره باید میزان سطح الکترولیت را چک کرد، رسوبات یا سولفاته های قطب های سربی را تمیزکاری کرد، از باز بودن سوراخ های ریز درپوش ها که در قسمت بالای درپوش قرار دارد مطمئن شد، اتصالات پیچ ها و کابلی را محکم کرد.

باطری اگر به خوبی حفظ و نگهداری شود بین ۱۵ تا ۲۲ ماه کارایی زنده  دارد. اگر در این زمان طی شده، در فصل های سرد به مشکل افتادید، به فکر خرید باطری نو برای جایگزینی با باطری کهنه باشید.

در باطری های معروف به باطری اتمی رنگ سبز بیانگر سلامت باطری است. هرگز برای شناسایی سلامت یا شارژ داشتن باتری، حتی به صورت لحظه ای (چنانچه برخی از تعمیرکاران هم متاسفانه انجام می دهند)، با کابل یا وسایل رسانای دیگر بین دو قطب منفی یا مثبت اتصال ایجاد نکنید.

این عمل از عمر و عملکرد باتری ماشین می کاهد و احتمال انفجار و ترکیدن باتری را در پی خواهد داشت. رطوبت ، گرما، سولفاته سربی، دشارژ عمیق، لرزش و ثابت و محکم نبودن باتری در جای خود عمر آن را کاهش می دهد.

نکات ایمنی نگهداری و افزایش طول عمر باطری ماشین

باطری های غیرسیلد را به دو طریق شارژ می کنند: به روش کند و تند. روش شارژ کند و طولانی به خاطر آسیب کمتر به صفحات باطری، ماندگارتر و بهتر است. پیشنهاد می کنیم که باتری های اتمی یا سیلد بخرید. این نوع باتری ها گران تر هستند، اما کمتر دردسر دارند.

در صورتی که از ماشین بیشتر از چهار روز استفاده نمی کنید باتری را از روی خودرو بردارید و یا بست های باطری را جدا کنید.

هیچوقت باتری خودرو را زیادی و بی دلیل شارژ نکنید.

از سولفاته شدن قطب های باتری خودداری کنید.

سرما باعث می شود عمر باطری ماشین کاهش یابد، سعی کنید ماشین را در هنگام فصل سرما در مکانی گرم پارک کنید.

برای پیشگیری از پوسیدگی، خوردگی و جلوگیری از سولفاته شدن ، قطب های باتری را هر ۳ ماه با جوش شیرین تمیز شسته و بعد با گریس بپوشانید.

از تکان دادن باطری خودداری کنید.

برای جا زدن بست های باتری حتما از آچار استفاده کنید و هیچوقت با ضربه زدن برای جا زدن بست ها تلاش نکنید.

چک کردن سطح مایع (اسید) حدود ۱۰-۱۲ میلی لیتر روی سطح صفحات کافی است.