توضیحاتی راجع به باطری ژله ای

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
  • نظرات : بدون دیدگاه

خیلی از مشتریان عزیز فکر می کنند که باطری های سیلد (بدون نیاز به نگهداری) همان باطری ژله ای هستند که به جای اسید در آن موادی ژله ای ریخته اند.

توضیح در مورد باتری سیلد و نحوه کارکرد آن را در مطالب (باتری و انواع آن) و (باتری و کارکرد آن) می توان مشاهده کرد.

ولی در مورد باطری ژله ای که هیچ عملکردی در خودروهای سواری ندارد برآن شدیم توضیح کوتاهی در مورد آن دهیم.

باطری ژله ای

باطری ژله ای

خصوصیات و ویژگی های باطری ژله ای :

این نوع باتری ها که دارای صفحات کمتر ولی ضخیم تری هستند دارای جریان تست دشارژ در هوای سرد نمی باشند و قدرت استارت زنی آنها در حدود ۳۵ الی ۴۰ % کمتر از باتری های مشابه آنها می باشند.

با توجه به مطالب بالا متوجه شدید که این نوع باتری برای خودروهای سواری هیچ کاربردی ندارد حالا سوال اینجاست که کاربرد این باتری ها در کجاست؟

از این نوع باتری ها در شرایط سیکلی بحرانی متغیر استفاده می شود و در بعضی موارد نیز در باتری های راه انداز سایر سیستم ها استفاده می شود که به طور مثال می توان از جرثقیل های بالابرنده نام برد که باتری های آنها نیازمند قدرت استارت زنی بالا نمی باشد.

از این نوع باطری ها همچنین برای منتقل کردن انرژی به واحد های راه انداز کوچک (به طور مثال ماشین هایی نظیر صندلی برقی معلولین و جاروبرقی)٬ تامین انرژی جهت راه اندازی و نصب سیگنال ها٬ روشنایی ساختمان سازی٬ قایق ها و سایر تجهیزات فرعی استفاده می شود.

در این نوع باتری ها اسید محلول در ژل همانند چند جزئی نگهداری می شود و یک واکنش به دلیل دارا بودن آنتیموان با محلول الکترولیت مقاومت مناسبی در برابر بارهای سیکلی دارند.

اثرات منفی این پدیده شیمیایی از ایجاد گاز جلوگیری کرده و درنتیجه باعث کاهش مصرف آب خواهد شد.

باتری ژله ای، قایق ها، گالری عکس باتری ژله ای، ماده ای ژله، محلول الکترولیت، محلول الکترولیت ژلی، نرخ دشارژ، نصب سیگنال ها اطمینان بوده که فشار بوجود آمده بیش از حد را آزاد کند.

میزان درصد شارژ باطری ژله ای :

باتری های دارای الکترولیت ژله ای درصد دشارژ خود به خودی ۳% در ماه در درجه حرارت ۲۰ درجه سانتیگراد دارند این به معنی آن است که این باتری ها کاملا بدون نیاز به نگهداری هستند.

وجود صفحات کوتاه و ضخیم و الکترولیت ژلی باعث بوجود آمدن مقاومت زیادی در برابر بارهای سیکلی می گردد.

جهت فراهم آوردن ظرفیت قدرتی بالا٬ از لایه های فایبرگلاس استفاده می شود که در نتیجه باعث تکمیل شدن ۵۰۰ الی ۷۰۰ سیکل در هنگام دشارژ شدن ۶۰ درصدی باتری خواهد شد.

از آنجایی که صفحات این نوع باتری به طور کامل و محکم در محلول الکترولیت ژلی قرار دارند و همچنین لایه های فایبرگلاس نیز مقاومت بیشتری را بوجود می آورند٬ باتری دارای مقاومت خیلی بالایی در برابر ارتعاش است.

این نوع باطری همچنین دارای عایق بندی محکم و مناسب و ۱۰۰%Proof Spill  است به طوری که با وارونه کردن کامل آن به هیچ وجه نشتی بوجود نخواهد آمد.

باطری ژله ای

باطری ژله ای

جهت سفارش و خرید باطری ماشین کلیک کنید