باطری مناسب برای خودرو من چیست؟

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
  • نظرات : بدون دیدگاه

در این قسمت تلاش شده با زبان ساده و به طور خلاصه انواع باتری ها را معرفی کرده تا مشتریان بتوانند برای انتخاب باطری مناسب خود تصمیم درستی بگیرند.

باطری مناسب

باطری مناسب

لازم به ذکر است که توضیحات مفصل تر را در آرشیو مطالب علمی سایت (بیشتر بدانید) می توان ملاحظه کرد.

باتری خودروها از نظر ساخت بر دو نوع اند:

۱– سیلد:

تکنولوژی جدید تولید باطری که این نوع باتری در ایران با نام اتمی مشهور است و برعکس که همه اینطور فکر می کنند این نوع باتری الکترولیت (اسید) ندارد، اینگونه نیست دارای الکترولیت است ولی با توجه به جنس خاص صفحات درون آن نیازی به نگهداری و افزودن آب مقطر ندارد.

از انواع جدید این نوع باتری سیلد سیلور کلسیوم و سیلد کلسیوم می باشد که قیمت و طول عمر بالاتری نسبت به انواع باطری ها دارد.

سیلد سیلور کلسیوم بهترین نوع باتری است که فقط تعداد معدودی از تولید کنندگان بزرگ خارجی قادر به طراحی و تولید آن

می باشند.

۲– اسید شارژ:

اسید شارژ که نوع قدیمی باتری بوده و از نشانه آن وجود ۶ درب روی باتری است که با باز کردن ۶ درب باید سطح الکترولیت را ببینید و در صورت کم بودن الکترولیت بایستی آب مقطر اضافه کنید پس نیاز به نگهداری و بازدید دارد.

حال با توجه به گرانتر بودن باتری سیلد واقعا چه نوع آن برای شما مناسب تر است؟ آیا اینکه ”هر چه بیشتر پول بدیم بیشتر آش میخوریم“ اینجا هم درست است؟

جواب منفی است.

تنها روش برای فهمیدن جواب سوال بالا تست دینام با دستگاه مخصوص است.

شما با مراجعه به یکی از شعب شرکت درخواست تست دینام کنید٬ نیروی متخصص با تست دینام شما را در انتخاب نوع باتری راهنمایی خواهند کرد.

حال نوع را انتخاب کردم چه آمپری بگذارم؟ – مقاله باطری مناسب

سه مقوله مهم وجود دارد:

۱- ولت باتری که به زبان ساده همان قدرت برق باتری است که تمام باتری موجود معمولا ۱۲ ولت است.

۲- آمپر باتری که به زبان ساده همان میزان ذخیره برق باتری بوده که بین ۳۵ تا ۲۲۰ برای خودرو ها متغیر است.

۳- خروجی برق باتری که ترکیبی از ولت و آمپر است یعنی در دمای ۱۸ ­سانتی گراد باتری چه قدر نیرو با ولتاژ ۱۲ میتواند خارج کند.

( قدرت استارت زنی ) حال شما باید در قسمت جست جو نوع مناسب باتری را انتخاب کنید:

جستجو بر طبق نوع خودرو / جستجو بر طبق نوع باتری

باتری های پیشنهادی با توجه به میزان مصرف برقی خودرو شما و همچنین قدرت دینام برای شارژ و فضای موجود

برای باتری تعیین شده است.

اگر مصرف کننده برقی دیگری مانند باندهای قوی به خودرو خود اضافه کردید در میان آمپرهای توصیه شده بالاترین آمپر را انتخاب کنید ولی اگر هیچ مصرف کننده ای اضافه نکردید پایین ترین را انتخاب نمایید.

نکته:

آمپر بالا هیچ ضرری به هیچ بخش از خودرو نخواهد زد به شرطی که با توجه به ۳ مورد گفته شده میزان مصرف برقی خودرو شما و همچنین قدرت دینام برای شارژ و فضای موجود برای باتری تعیین شده باشد اما اگر با توجه به اینکه مصرف کننده برقی اضافه نکردید آمپر بالایی انتخاب کنید برعکس تاکید بعضی از همکاران عزیز در اینکه اگر آمپر بالاتر بگذارید عمر باتری بالاتر می رود. ( و یا حتی موارد خنده داری مانند آمپر بالاتر بگذارید کولر خودرو باد خنک تری تولید می کند).

باید گفت که فقط پول خود را دور ریخته اید چون وقتی خودرو به آن میزان ذخیره برق نیاز نداشته باشد نه تنها عمر باتری طولانی تر نمی شود بلکه در مواردی مشاهده شده که عمر باتری به شدت کاهش یافته علت اصلی هم عدم شارژ و دشارژ کامل باتری اعلام شده است.