آموزش تشخیص عیب باطری و تعویض باتری خودرو (بخش دوم)

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

تشخیص عیب باطری یکی از نکات حائیز اهمیت در جهت نگهداری باطری ماشین می باشد که در این مقاله پیشین قسمت اول آن را به شما آموزش دادیم و در این قسمت سعی داریم نکات مهم تری از این موضوع را برای شما بازگو کنیم.

تشخیص عیب باطری

تشخیص عیب باطری

استفاده از لامپ تست (روش کارگاهی)

در صورت عدم وجود آمپر متر، می توان از لامپ تست به عنوان جایگزین و به صورت سری بین کلمپ کابل باتری و قطب باتری استفاده نمود که خاموش ماندن آن نشانه صحت سیستم الکتریکی از نظر وجود جریان نشتی الکتریکی بوده و روشن ماندن مداوم و پر نور لامپ تست بیانگر وجود جریان نشتی یا برق دزدی در سیستم الکتریکی می باشد.

شایان ذکر است در بررسی با لامپ تست نیز نظیر اندازه گیری جریان نشتی با مولتی متر می بایست کلیه مصرف کننده های الکتریکی خاموش بوده و سوییچ در حالت آف باشد.

بررسی ظرفیت باطری

روش اول آزمون تخلیه سریع توسط تستر تخلیه جریان

آزمون تخلیه باتری خانواده ایکس ۱۰۰ و تیبا مطابق روند های جاری با جریان ۱۵۰ آمپر و به مدت ۱۵ ثانیه صورت می گیرد. معبار پذیرش باتری سالم حداقل ولتاژ ۹٫۶ ولت می باشد. شایان ذکر است، در صورت عدم جریان کشی تستر به میزان ۱۵۰ آمپر به راهنمای سازنده تستر مراجعه کنید.

روش دوم استفاده از تستر میدترونیکس (midtronics)

در صورت استفاده از تستر میدترونیکس مطابق راهنمای استفاده از دستگاه مذکور در قسمت مستندات فنی سیستم جامع فنی مهندسی سایپا یدک، اقدام به ارزیابی باطری صورت پذیرد.

شارژ باتری خودرو

نظر به اینکه حداقل میزان شارژ باتری جهت انجام آزمون تعیین ظرفیت باتری ۷۵% می باشد، پس از تعیین میزان شارژ باتری مطابق جدول تعیین میزان شارژ بر اساس ولتاژ و تخلیه باتری در دستورالعمل تشخیص عیب و تعویض باتری، در صورت نیاز می بایست باتری شارژ گردد. شارژ باتری به دو روش سریع و کند انجام می گیرد. مطابق استاندارد ولتاژ شارژ ۱۴٫۴ ولت و سقف تنظیم جریان آمپر ۸ آمپر می باشد که در صورت رسیدن به سطح جریان زیر ۱ آمپر باتری شارژ شده است.

نکات ایمنی در جهت تشخیص عیب باطری

در فرایند شارژ و تخلیه باتری باز نمودن پیچهای درب باطری الزامیست. همچنین باتری های سیلد لید (باتری های اسید سرب) می بایست با حداقل جریان شارژ و به روش جریان کند شارژ گردند. شارژ سریع با حداقل جریان ۱۵ آمپر و ولتاژ ۱۴٫۴ الی ۱۶ ولت صورت می پذیرد. روش شارژ سریع توصیه نمی گردد.

معیار استاندارد شارژ کامل باتری

در صورتی که ولتاژ مدار باز باتری شارژ شده طی سه مرحله اندازه گیری متوالی با فاصله زمانی ۳۰ دقیقه، یکسان و در محدوده ۱۲٫۶ الی ۱۲٫۸ ولت باشد، باتری مذکور آماده تست می باشد. امیدواریم اطلاعات مفید درباره باتری و خرید باتری مناسب در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

 

قیمت باطری ماشین