آموزش تشخیص عیب باطری و تعویض باتری خودرو (بخش اول)

 • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
 • نظرات : بدون دیدگاه

تشخیص عیب باطری یکی از نکات حائیز اهمیت در جهت نگهداری باطری ماشین می باشد که در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه باطری ماشین را عیب یابی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمائید ، این مقاله در ۲ قسمت می باشد ، پس با ما همراه باشید.

در ابتدا برخی از برند های باتری، برندهای باطری مورد استفاده بر روی تولیدات خانواده ایکس ۱۰۰، x100، s111, s131, s141, s132,  و تیبا (s231) معرفی میگردند. شایان ذکر است باتری مورد مصرف در این گروه از محصولات سایپا، باتری های ایکس پندد متال، expanded metal یا باتری کلسیمی با ظرفیت ۵۰ آمپر بر ساعت می باشد. شرکت سپاهان باتری با درب طوسی رنگ، شرکت توان باتری با درب قرمز رنگ، شرکت باتری سازی خارجی ایگیت آکو (yigitako) با درب زرد رنگ، شرکت صبا باتری با درب سبز رنگ، و شرکت برنا باتری با درب آبی رنگ شناسایی میگردند.

تشخیص عیب باطری

تشخیص عیب باطری

بررسی ظاهری باتری از نظر احراز شرایط گارانتی باتری

در درستورالعمل ارائه شده شرایط گارانتی باطری درج شده است، در اینجا نمونه هایی از باتری غیر گارانتی نمایش داده می شود:

 • نمونه باطری با تاریخ شارژ مخدوش
 • نمونه باتری با کارکرد بیش از ۲۴۰۰۰ کیلومتر
 • نمونه باتری با قطب آسیب دیده ناشی از ضربه یا اتصالی (قطب های آسیب دیده)
 • نمونه باطری با آثار شکستگی بر روی درب یا بدنه باتری به دلیل ضربه
 • نمونه باتری متفرقه فاقد لوگو سایپا و سازه گستر
 • نمونه باتری با سطح اسید سرب یکسان در شش سلول که پایین تر از حد کمینه سطح الکترولیت می باشد.

لازم به ذکر است در صورتی که یک یا دو سلول از شش خانه باتری به دلیل اتصالی خشک شده باشد، باطری شامل شرایط گارانتی می باشد.

بررسی و تشخیص عیب باطری عوامل اثر گذار بر عملکرد باتری در سیستم الکتریکی خودرو

ارزیابی باطری خودرو شامل ۴ گام می باشد:

 • کنترل اتصالات باتری
 • بررسی تسمه آلترناتور یا تسمه دینام
 • بررسی اتصالات آلترناتور و میزان شارژ آن
 • میزان جریان نشتی یا برق دزدی سیستم الکتریکی خودرو

در گام اول کیفیت اتصال کابل باتری به قطب مثبت و قطب منفی باطری از نظر استحکام اتصالات و تمیزی و عدم وجود سولفاته اتصال بین کلمپ و باتری بررسی شود. لازم به ذکر است عدم استحکام یا وجود آثار سولفاته موجب عدم امکان شارژ کامل باتری توسط آلترناتور می گردد. همچنین سطح الکترولیت باتری می بایست بین خطوط مینیمم و ماکزیمم باشد.

گام دوم بررسی وضعیت تسمه آلترناتور از نظر حفظ خواص کیفی و عملکرد شامل کنترل وجود هرگونه آثار ترک، دندانه، خشکه، صیقلی شدن سطح تماس تسمه با پولی آلترناتور، همچنین عدم خلاصی چرخش پولی آلترناتور می باشد. لازم به ذکر است صحت عملکرد مناسب تسمه مطابق دستورالعمل تعویض دینام شامل جابجایی در محدوده ۸ الی ۱۰ میلیمتری تسمه بر اثر اعمال نیروی ۱۰ کیلوگرمی حد فاصل پولی آلترناتور و پولی میل لنگ می باشد.

در گام سوم نخست وضعیت اتصال و کیفیت انشعاب قطب مثبت به آلترناتور از نظر استحکام اتصال ترمینال به دسته سیم موتور همچنین عدم خشک شدن و سوختگی یا آثار اتصالی ناشی از حرارت و عبور جریان بالا از سیم انتقال جریان آلترناتور باتری مورد بررسی قرار می گیرد.

در گام چهارم جهت اندازه گیری جریان نشتی یا اصطلاحا برق دزدی سیستم الکتریکی ابتدا سلکتور مولتی متر را در حالت میلی آمپر قرار داده و پس از خاموش نمودن کلیه مصرف کننده های الکتریکی و قرار دادن سوییچ خودرو در حالت خاموش off، با سری نمودن آمپر متر بین یکی از قطبین باطری و کلمپ کابل باتری میزان جریان نشتی یا برق دزدی اندازه گیری می گردد. میزان جریان نشتی قابل پذیرش کمتر از ۱۰۰ میلی آمپر می باشد.

 

جهت مطالعه بخش دوم کلیک کنید

 

قیمت باطری ماشین

خرید باطری ماشین