آموزش برق خودرو- باتری خودرو (قسمت پنجم )

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

با شما هستیم با پنجمین قسمت از آموزش برق خودرو – باتری خودرو ، با ما همراه باشید .

و اما یک باتری چه مشخصاتی دارد؟ در این بخش به شما سه مشخصات از باتری خودرو را توضیح می دهیم:

  • ظرفیت باتری
  • ولتاژ باتری
  • صفحات باتری

حالا می خواهیم در مورد ظرفیت باتری برای شما صحبت کنیم. خب، ظرفیت باتری یک واحد دارد که به اون آمپر ساعت می گویند. پس باطری یک واحدی داره به نام آمپر ساعت. آمپر ساعت روی باتری های شما درج شده است که اگر اجازه دهید یک بار دیگر من روی باتری که روی ماشین های شما هست این رو اگر ببینید مشخص شده من به این صورت نمایش دهم مطابق عکس. روی باتری معمولا می نویسند و اگر به تصویر دقت کنید ۱۲ ولت- ۶۰ آمپر ساعت نوشته. این آمپر ساعت در واقع ظرفیت باتری را به شما نشان می دهد. پس اگر روی باطری ها نگاه کنید، ظرفیت باتری را به صورت عدد روی باتری ها درج کرده اند.

برق خودرو

برق خودرو

مثال: برای اینکه متوجه بشیم ظرفیت باتری یعنی چی؟ متوجه بشوید که ظرفیت باطری یعنی چی. یک مثال: اگر شما یک لامپ داشته باشید و این لامپ یک آمپر توان داشته باشد یعنی مصرف این باتری یک آمپر باشد و آن را به یک باتری ۶۰ آمپر ساعت وصل کنیم به ما به اندازه ۶۰ ساعت برق خواهد داد. یعنی اگر مصرف کننده ما ۱ آمپر باشد می تواند به ما ۶۰ ساعت برق دهد و بعد از ۶۰ ساعت برق باتری خودرو ما کاملا د شارژ و تمام می شود یا ما مثال را می توانیم جابجا کنیم، اگر مصرف کننده ای که روی این باتری می بندیم بجای یک آمپر ۶۰ آمپر باشد این باتری می تواند یک ساعت برق به ما دهد و بعد از یک ساعت کاملا خالی و د شارژ می شود. این عمل خالی شدن رو اصطلاحا بهش د شارژه می گویند. پس ظرفیت باتری را متوجه شدید که مقدار گنجایش برقی که در داخل باطری وجود داره که به واحد آمپر بر ساعت برای شما مشخص کردیم بهش ظرفیت باتری می گویند.

عوال موثر در ظرفیت باتری

خب، چجور می توانیم این آمپر ساعت را در باتری خودرو بیشتر کنیم؟

اولین راهی که وجود دارد این است که ما تعداد صفحات را بیشتر کنیم. یعنی چی؟ یعنی اگر باتری خودرو ما ۹ پلیت باشد یعنی ۹ تا صفحه داشته باید از یک باتری ۱۱ پلیت استفاده کنیم طبعا ظرفیتش بالا خواهد رفت یا به جای ۱۱ پلیت از یک باتری ۱۳ صفحه استفاده کنیم که ظرفیتش طبعا بالا خواهد رفت. یا اینکه بجای اینکه بیاییم ما تعداد صفحات را بیشتر کنیم بیاییم ابعاد صفحه را بیشتر کنیم. ما یک نمونه صفحه باتری به شما نشان می دهم. به این صورت، این یک نمونه صفحه است، ما می توانیم بجای اینکه ابعادش این اندازه باشد این ابعاد را بزرگتر کنیم با بزرگ کردن ابعاد صفحه طبعا ظرفیت باتری افزایش پیدا می کند.

 

برق خودرو

برق خودرو