آموزش برق خودرو- باتری خودرو (قسمت هفتم )

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

با یاد و نام خدا قسمت هفتم از آموزش برق خودروباطری خودرو را آغاز می کنیم.

برق خودرو

برق خودرو

مدت عمر یک باتری دو سال است که اگر از باطری خودرو خوب استفاده کنیم می توانیم از باتری ماشین دو سال استفاده کنیم. ممکن است صفحات باتری بریزد و این عمر باتری را کم می کند. خدمت شما برای سولفاته کردن عرض کردیم و بهتر است که این نکنه را هم به شما بگوییم، یکی از دلایل مهم که باتری ها سولفاته می کند وجود سربالایی ها و سرپایینی ها است. وقتی شما با خودرو در حال سربالایی رفتن از مسیری هستید آب اسید باطری به یک سمت جمع می شود و برعکس وقتی که به سمت سرازیری در حال حرکت هستید آب اسید به سمت جهت مخالف جمع می شود. به هر علتی اگر صفحات بیرون از آب بمانند باعث سولفاته می شوند. همانطور که خدمتتون عرض کردیم ممکن است این سولفاته ها رنگش سفید و یا سبز باشد. وجود سفید بودنش بخاطر استفاده از سر باتری های سربی است، یعنی اگر شما از سر باتری های سربی استفاده کنید سولفاته ای که برای شما ایجاد می کند سفید رنگ است و اگر از سر باتری که استفاده می کنید که اصطلاحا به آن مسی می گویند ولی در واقع از برنج است در حال استفاده هستید نوع سولفاته اش سبز رنگ خواهد بود. پس علت سولفاته سفید و سبز بخاطر وجود استفاده از سر باتری های سربی و سر باتری های مسی است.

انتخاب سر باطری مناسب – مقاله آموزش برق خودرو

خب، ما از شما میخواهیم که سر باتری که استفاده بکنید حتما مسی باشد چون در واقع نوع برنجی که ما اصطلاحا بهش مسی می گوییم استحکام بیشتری دارد و اتصال محکمی را برای شما بوجود می آورد. سر باتری سربی به علت اینکه نرم تر است باعث ایجاد ترک و ممکن است جدا شود. پس سر باتری ها را حتما از نوع مسی انتخاب کنید.

خب، نکته دیگری که راجع به باتری می توانم برای شما توضیح دهم این است که باتری خودرو خود را در زمان های خاص هم باطری خودرو را شارژ کنید، یعنی چی؟ یعنی باتری ماشین که به مرور زمان روی خودرو هست به اون مقدار شارژ آلترناتور عادت می کند و با یک مقدار آمپر خاصی همیشه شارژ می شود. پس بعد از گذشت یک مدت خاصی مثل سه ماه یا شش ماه باتری را از ماشین بیاورید پایین و به دستگاه شارژ وصل کنید و با آمپر های مختلفی باتری اتومبیل را شارژ کنید. منظور این است که باتری خودرو شما فقط به یک میزان آمپر شارژ آلترناتور عادت نکند بلکه آمپر های بالا و پایین را بتواند بگیرد.

ظرفیت باطری – آموزش برق خودرو

ظرفیت باتری که من خدمتتون روی باتری توضیح دادم به عنوان مثال اینجا ۶۰ آمپر ساعت را برایتان آوردم مبنای خوبی برای شارژ باتری خودرو شما خواهد بود. این جمله یعنی چی؟ یعنی اینکه اگر باتری شما ۶۰ آمپر ساعت است همیشه با یک بیستم ظرفیت عمل شارژ را انجام بدید. ۶۰ را در یک بیستم که ضرب کنیم در واقع می شود ۳ آمپر، یعنی بهترین شارژ، جدا از ماشین بدون این که آلترناتور این باتری خودرو را شارژ کند. یعنی ما باتری ماشین را از روی ماشین جدا می کنیم و روی زمین می گذاریم و دستگاه شارژ را بهش وصل می کنیم. بهریت شارژ برای باتری، شارژ ۳ آمپری خواهد بود. ۳ آمپر از کجا به دست آمد؟ از یک بیستم ظرفیت باطری. پس این ظرفیت باتری که شما روی بدنه باتری می بینید، مبنایی برای تشخیص مقدار جریان شارژ برای شما خواهد بود. این شارژ را اصطلاحا بهش شارژ کند می گویند.