آموزش برق خودرو- باتری خودرو (قسمت دوم)

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
  • نظرات : بدون دیدگاه

باتری خودرو یک منبع ۱۲ ولت است که سه تا کاربرد یا در واقع سه تا وظیفه دارد:

  • اولین وظیفه باطری خودرو استارت زدن موتور خودرو است. یعنی میخواهیم موتور را با استفاده از باطری روشن کنیم.
  • دومین وظیفه ای که باطری ماشین دارد اگر یک زمانی مقدار مصرف کننده های شما بیشتر شد و آلترناتور خودرو شما جوابگو نبود، ممکن است که باتری هم به کمک آلترناتور بیاد.
  • و سومین وظیفه باتری خودرو ثابت نگه داشتن برق خودرو است.

این سه وظیفه بر عهده باتری خودرو است. خب در یک جمله بخواهیم درباره باتری یک تعریف مختصر و مفید داشته باشیم می گوییم باتری باتری دستگاهی است که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. این یک تعریف برای باتری خودرو است.

ساختمان باطری

ساختمان باطری از چی تشکیل شده است؟ اولین مجموعه ای که شما در بیرون باتری می بینید قطب های باتری است. هر باتری دارای دو قطب است، یک قطب مثب و یک قطب منفی. قطب مثبت با یک کابل به ضخامت ۱۴ الی ۱۹ میلیمتر وصل میشود به اتوماتیک استارت و کابل قطب منفی با یک کابل ضخامت ۷ تا ۹ میلیمتر به اتاق ماشین یا بدنه خودرو متصل می شود.

حتما ضخامت ۷ الی ۹ میلیمتر مد نظرتون باشد و می بینید که خدمتتون عرض می کنم رعایت شود چون کمتر از آن ممکن است باعث کم شدن سیستم برق خودرو شما یا ضعیف شدن سیستم برق شما شود.

گفتیم که باتری دارای دو قطب مثبت و قطب منفی است. حالا می خواهیم شما را آشنا کنیم که چجوری میتوان قطب مثبت باتری را از قطب منفی باتری خودرو تشخیص داد؟

برق خودرو

برق خودرو

اولین روشی که پیشنهاد می کنیم این است که قطب مثبت همیشه ضخیم تر از قطب منفی است. پس قطب مثبت همیشه ضخیم تر از قطب منفی باتری است. یا می توانیم بگوییم که قطب منفی کوچک تر از قطب مثبت باتری است. این یک راه شناسایی قطب مثبت باطری و قطب منفی باتری خودرو است. اگر به هر دلیلی قطر قطب های باتری شما به یک اندازه بود، حالا چه کاری باید انجام دهیم؟ در اینجا می آییم از طریق واشر های رنگی استفاده می کنیم. معمولا دور قطب مثبت باتری از واشر قرمز رنگ استفاده می کنیم اما برای قطب منفی باتری در اینجا از واشر آبی یا مشکی رنگ استفاده می کنیم. پس بجز ضخامت این قطب ها خود واشر ها هم می تواند برای شما مشخص کننده قطب های مثبت باطری و یا قطب منفی باطری باشد.

برای مطالعه قسمت سوم این آموزش کلیک کنید

جهت سفارش باطری ماشین می توانید اینجا کلیک کنید